Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na zastąpieniu zapalnej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba materiałem wypełniającym. W tym celu należy poszerzyć kanał zabezpieczając go przed zakażeniem, nadać mu odpowiedni kształt i wypełnić biozgodnym materiałem, który pozwoli na zachowanie jego fizjologicznych funkcji przez kolejne lata.
Ząb ludzki, pomimo utraty swojej żywej części po odpowiednim wypreparowaniu wnętrza i zastąpieniu żywej tkanki biozgodnym materiałem zastępczym, może z powodzeniem pełnić rolę naturalnego implantu zębowego, spełniając tym samym zarówno funkcje kosmetyczne jak i odtwarzając odpowiednie funkcje w układzie stomatognatycznym.
U wszystkich, a zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka, najistotniejszą profilaktyką zębopochodnych ognisk zakażenia jest wczesne wykrywanie próchnicy i chorób przyzębia. Niezależnie od klasyfikacji klinicznej choroby, czyli procesu zapalnego lub martwiczego toczącego się w miazdze zębowej, istnieje możliwość skutecznego leczenia endodontycznego. Jak wynika z przytoczonych informacji należy stawiać duży nacisk na jakość opracowania i wypełniania kanałów korzeniowych, ze względu na poważne obniżenie powikłań w postaci zmian okołowierzchołkowych, a tym samym zagwarantowanie sukcesu w leczeniu endodontycznym.
Opracowanie kanałów korzeniowych polega na usunięciu zawartości znajdującej się wewnątrz kanału korzeniowego, jego dezynfekcję i nadanie mu kształtu, który zapewni najlepszą hermetyzację kanału korzeniowego materiałem wypełniającym. Podczas mechanicznego opracowania kanałów korzeniowych, niezbędnym jest zastosowanie irygacji kanałów odpowiednimi płynami płuczącymi po każdym wprowadzonym narzędziu. Zadaniem płynów płuczących jest usunięcie z kanałów korzeniowych organicznych i nieorganicznych resztek oraz eliminacja drobnoustrojów. Przygotowany kanał wypełnić należy materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych, a następnie odbudować koronę materiałem światłoutwardzalnym lub w przypadku większych ubytków struktur zębowych, uzupełnieniem protetycznym w postaci korony metalowo porcelanowej lub pełnoceramicznej.