Choroba dziąseł zazwyczaj jest stanem zapalnym dziąseł. Jest to pierwszy etap zapalenia przyzębia, które nieleczone prowadzi do poważniejszych powikłań i chorób przyzębia – paradontozy. To może prowadzić do utraty zębów. Jest wiele przyczyn chorób dziąseł, ale najczęstszą jest niewystarczające dbanie o higienę jamy ustnej.
By utrzymać własne zęby na długie lata nie wystarczy dbać tylko o tkanki twarde zęba, ale również o to, co je otacza czyli przyzębie, w tym dziąsła. Pierwszym niepokojącym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających zęby jest krwawienie z dziąseł podczas mycia lub przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego. Stan zapalny dziąseł związany jest w 95% z odpowiedzią zapalną organizmu na miejscowy czynnik zapalny w postaci płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Jeśli ten stan dotyczy tylko dziąseł, jest w 100% odwracalny po wdrożeniu odpowiedniej higieny przez pacjenta jak i wykonania zabiegu usunięcia kamienia nazębnego przez lekarza stomatologa.
Jeśli dojdzie do stanu zapalnego przyzębia lub dziąseł należ udać się do stomatologa, który najpierw usunie kamień nadziąsłowy i usunie płytkę nazębną, następnie powinien wysłać pacjenta do periodotologa, który wykona zabieg kiretażu usuwając kamień podziąsłowy. Następnie po pewnym czasie należy ponownie zbadać pacjenta dokonując pomiaru kieszonek przyzębnych, by określić, czy nie trzeba wdrożyć leczenia chirurgicznego w postaci zabiegów resekcyjnych czy też regeneracyjnych utraconych tkanek przyzębia. Tym wszystkim zajmuje się już lekarz specjalista periodontolog.