Inaczej sedacja wziewna (podtlenkiem azotu) - to bezpieczna metoda walki z lękiem i stresem podczas zabiegów stomatologicznych. Dzięki zastosowaniu właściwej metody pacjenci odczuwają uspokojenie i odprężenie, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.
The Wand to nowoczesne, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki, która z wyglądu przypomina długopis. The Wand umożliwia znieczulenie ściśle wybranego obszaru – np. jednego zęba, bez zbędnego znieczulania dalej położonych tkanek miękkich. Dowiedz się więcej na temat znieczulenia sterowanego komputerowo [tutaj].
Jedno z najmniej inwazyjnych znieczuleń występujące przeważnie pod postacią sprayu czy też żelu. Działa na błony śluzowe jamy ustnej i stosowane jest m.in. przy nacięciach ropnia podśluzówkowego, ekstrakcjach zębów mlecznych, a osoby szczególnie wrażliwe na ból mogą liczyć na tego typu znieczulenie przed wykonaniem znieczulenia przewodowego lub nasiękowego, które wymagają nakłucia.
Najprościej mówiąc znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego do dziąsła w bezpośrednią okolicę zęba, na którym będzie wykonywany zabieg. Jest to doskonały sposób w przypadku leczenia i usuwania zębów górnych oraz dolnych siekaczy. Pozostałe dolne zęby trzonowe wymagają już zastosowania innego rodzaju znieczulenia, gdyż nasiękowe może okazać się nieskuteczne.
Znieczulenie śród-więzadłowe stosuje się m.in. w ekstrakcji zębów mlecznych i stałych (nieobjętych stanem zapalnym), leczeniu endodontycznym, pedodoncji a także w protetyce. Sam przebieg wstrzyknięcia środka znieczulającego odbywa się przy pomocy strzykawek ciśnieniowych wprowadzając igłę do ozębnej (przy znieczulaniu zębów trzonowych wymagane są dwa precyzyjnie wykonane wstrzyknięcia pomiędzy ząb a kość wyrostka zębodołowego).
Jest to jeden z rodzajów znieczuleń, którego celem jest wyłączenie bólu poprzez wstrzyknięcie leku i tym samym zneutralizowanie nerwu ulokowanego w jego miazdze. Wstrzyknięcie leku bardzo często odbywa się bezpośrednio w nerw zębodołowy i niestety uczucie to nie należy do przyjemnych. Znieczulenie przewodowe stosowane jest główne na zębach dolnych a po jego aplikacji pacjent nie odczuwa dotyku, ciepła, zimna a także czuje wyraźne zesztywnienie połowy twarzy (objawy te mogą utrzymywać się nawet do 14-16 godzin).
W moim gabinecie mamy również możliwość leczenia Pacjentów w znieczuleniu ogólnym tzw. narkozie. Ten rodzaj znieczulenia jest polecany osobom, które szczególnie obawiają się wizyt u stomatologa oraz osobom niepełnosprawnym. Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania różnych leków.
W trakcie trwania znieczulenia ogólnego lekarz może wszczepiać implanty, usuwać zęby, leczyć ubytki oraz wykonywać inne zabiegi stomatologiczne. W większości przypadków stomatolog stara się wykonać jak największą ilość zabiegów podczas jednej narkozy. Plan leczenia, długość zabiegu oraz koszty ustalane są z lekarzem na wizycie konsultacyjnej.
Lekarz decydując czy dana osoba może mieć podaną narkozę przeprowadza z nią wywiad na temat stylu życia, chorób czy dolegliwości. W niektórych przypadkach zleca wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przebytych i aktualnych chorobach oraz o tym czy/i jakie lekarstwa zażywa. W przypadku kobiet ciężarnych również należy powiadomić anestezjologa o ciąży. Istnieje kilka chorób, które wykluczają możliwość zastosowania u pacjenta znieczulenia ogólnego. Zaliczamy do nich choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, choroby układu oddechowego a także cukrzycę. Po zakwalifikowaniu do narkozy pacjent musi podpisać odpowiedni dokument w którym wyraża zgodę na podanie znieczulenia ogólnego.
W dniu, w którym ma się odbyć zabieg pod narkozą należy zastosować się do pewnych zaleceń. Kategorycznie zakazane jest palenie papierosów. Dopuszczalne jest picie tylko napoi niegazowanych i herbaty. Na kilka godzin (4-6) przed wykonaniem zabiegu nie wolno nic jeść ani pić. Warto również nie stosować makijażu, zdjąć biżuterię i wszelkie inne ozdoby oraz założyć wygodne nieuciskające ubranie. Zapewni to komfort podczas przeprowadzanego pod narkozą zabiegu. Przygotowując pacjenta do zabiegu często podaje mu się odpowiednie lekarstwa działające przeciwbólowo oraz zwiotczające mięśnie. Dodatkowo, w niektórych przypadkach aplikuje się również leki znoszące stres związany z zabiegiem. Pacjent, podczas zabiegu, jest w stanie oddychać samodzielnie.
Po wybudzeniu z narkozy pacjent przez pewien czas może czuć się nieco niekomfortowo. Możliwe jest wystąpienie takich objawów jak swędzenie w okolicach nosa i oczu czy nadmierne pobudzenie. W sporadycznych przypadkach pacjenci mają mdłości lub odczuwają zawroty głowy. Objawy te nie są groźne dla zdrowia i z biegiem czasu ustępują. Anestezjolog nie podejmie decyzji o opuszczeniu przez pacjenta gabinetu dopóki nie będzie w stu procentach pewien, że jego bezpieczeństwu nic nie zagraża. Pacjent musi być w pełni przytomny i zdolny do wykonywania prostych poleceń.
W obecnych czasach okres znieczulenia jest bezpieczny dla pacjenta. Posiadamy sprawdzony i dobrze działający sprzęt oraz wykwalifikowanych zaufanych lekarzy. Należy jednak pamiętać, iż zawsze istnieje ryzyko różnych powikłań, ale w tym przypadku jest ono znikome.