Marzeniem każdego jest piękny, biały i zdrowy uśmiech. Rekonstrukcję uzębienia niezależnie od przyczyn utraty zębów zarówno pod względem funkcji jak i estetyki zapewniają osiągnięcia protetyki stomatologicznej. W zależności od warunków istniejących w jamie ustnej pacjenta dentysta protetyk stosuje różne rodzaje uzupełnień.
Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia. Przywraca pierwotne warunki zgryzowe, które wraz z upływem lat lub z powodu innych niekorzystnych zdarzeń, straciły swoją wartość funkcjonalną i estetyczną. Przez całe życie zęby narażone są na szereg szkodliwych czynników, które prowadzą do zmian w strukturze, w budowie i ilości naszego uzębienia. Dlatego też po utracie zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się „kołem ratunkiem” dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu i promiennego uśmiechu.
Leczenie protetyczne dotyczyć może każdego, niezależnie od wieku. Nawet pojedyncze braki zębowe, zdarzające się najczęściej u młodszych pacjentów, mogą spowodować bardzo niekorzystne konsekwencje dla całego układu zębowo-szczękowo-twarzowego. Z wiekiem pojawiające się dolegliwości bólowe ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, zwiększona ruchomość i przemieszczanie się zębów czy wydłużające się nienaturalnie pojedyncze zęby, są efektem braku w przeszłości odpowiedniego leczenia protetycznego. Obecnie uzupełnienia protetyczne prawie niczym nie różnią się od naturalnego uzębienia. Poza uzupełnianiem brakujących zębów, za pomocą różnych rozwiązań protetycznych/kosmetycznych, można odbudować złamane bądź zniszczone korony zębów, zmienić ich kształt i wielkość, a także dokonać korekty trwałych przebarwień. Dzisiejsza protetyka daje nieograniczone wręcz możliwości.